Топоніми Черкащини

Історичні поселення в топоніміці Черкащини

 

   За часів Київської Русі сусіди називали нашу землю «країною фортець і замків», «країною укріплень». Це тому, що часи були неспокійні і доводилося нашим предкам слов’янам захищати свої поселення від ворогів, ставити укріплення. Про ці укріплення вказують і самі назви населених пунктів нашого краю.

Детальніше...
 

ГІДРОНІМИ ГОРОДИЩЕНСЬКОГО КРАЮ

Чи можемо ми уявити Україну без південних морів, сотень озер і ставків, тисяч річок і струмків? Звичайно ні. Ці водні об’єкти, особливо ріки і струмки, є невід’ємною частиною української природи. Останні інколи називають водними артеріями, бо вони живлять землі нашої країни життєдайною вологою.

Детальніше...
 
Козаччина в топоніміці рідного краю

Загальновідомо, що українське козацтво є особливим самобутнім явищем, що виникло в середньовічну добу. Протягом кількох століть воно залишалося важливим фактором політичного, соціального і духовного життя України. Козацтво справило помітний вплив на формування української народності, розгортання національно-визвольного руху, у захисті населення, творенні зародків української державності, розквіті самобутньої культури, звичаїв, які і понині звуть козацькими.
Детальніше...
 

Топонімічні легенди і перекази Черкащини

 

Вивчаючи історію ми натрапляємо на велику кількість назв міст, містечок, сіл, річок, озер, урочищ тощо. Одні назви мають давнє походження і збереглися дотепер, інші назавжди зникли у вирі історичних подій. Всі ці географічні об’єкти об’єднуються поняттям топоніми, а наука, що їх вивчає називається топоніміка (від грецького topos – «місце, місцевість» і onima – «і’мя»).
Назви географічні об’єкти часто отримували в залежності від історичних подій, ландшафту, імен і прізвищ людей, від соціальної приналежності і роду занять жителів тощо. Нерідко ці назви залишили по собі відгомін у легендах і переказах. Останні є зразками фольклору, а він, в свою чергу, є складовою усних джерел історії.
Детальніше...