Краєзнавчі новини

ІХ Всеукраїнська історико-краєзнавча конференція учнівської молоді «Державотворчі процеси в Україні: через віки в ХХІ століття» відбулась на Черкащині

photo 2024-04-06 22-19-47-1

28-29 березня 2024 року під егідою Черкаського обласного центру туризму, краєзнавства і екскурсій учнівської молоді (директор – Юлія Кріт), проходила ІХ Всеукраїнська історико-краєзнавча конференція «Державотворчі процеси в Україні: через віки в ХХІ століття», до проведення якої долучилися члени Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України.

Голова Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, проректор з гуманітарно-виховних питань Черкаського державного технологічного університету, доктор історичних наук, професор Валентин Лазуренко у вітальній промові акцентував особливу увагу на освітянському історико-краєзнавчому проєкті «Моя Черкащина», який на сьогодні реалізується на Черкащині за активного сприяння Національної спілки краєзнавців України.

photo 2024-04-06 22-19-48-2

Привітали учасників конференції члени НСКУ Олександр Шамрай, заступник голови Черкаської обласної державної адміністраціїÂ Валерій Данилевський, начальник Управління освіти і науки Черкаської обласної державної адміністрації.

Перед учасниками конференції на пленарному засіданні виступили члени НСКУ Лариса Синявська і Ігор Кривошея.

photo 2024-04-06 22-19-48-3

Лариса Синявська, доктор історичних наук, професор кафедри історії України навчально-наукового інституту міжнародних відносин, історії та філософії Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького виступила з доповіддю “Державотворчі процеси в період Української революції 1917-1921 роки: регіональний вимір”.

Ігор Кривошея, кандидат історичних наук, професор, в. о. завідувача кафедри всесвітньої історії та методик навчання, директор Польського культурно-освітнього центру Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини виступив з доповіддю “Міський герб Умані: історія та сучасність”.

photo 2024-04-06 22-19-48-4

Кандидат історичних наук, доцент кафедри історії та права Черкаського державного технологічного університету, член НСКУ Оксана Яшан очолила секцію «Історичні постаті в процесі державотворення на українських землях, їх роль і місце у боротьбі за звільнення народу від гніту та зовнішніх посягань, внесок у формування основ державності», яка була представлена молодими дослідниками з різних куточків України. У своїх дослідженнях учасники аналізували роль конкретних історичних постатей, визначали їхній внесок у розвиток українського суспільства та формування його національної ідентичності. За словами науковиці, така історико-краєзнавча робота допомагає формувати національну самосвідомість, патріотизм та розуміння власної ідентичності, надихати на конкретні дії у боротьбі за нашу незалежність та свободу в сучасних умовах.

photo 2024-04-06 22-19-49-5

Цьогоріч конференція об’єднала близько двох сотень юних дослідників – організаційний комітет отримав 108 цікавих робіт із 23 областей України та 14 територіальних громад Черкащини.

Богдан КУЛИНИЧ,

член Національної спілки краєзнавців України

 

КРАЄЗНАВЦІ СТАЛИ СПІВОРГАНІЗАТОРАМИ КОНФЕРЕНЦІЇ

«БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА ЧЕРКАЩИНИ: ВІД ПЕРШОДЖЕРЕЛ ДО СЬОГОДЕННЯ»

photo 2024-04-06 21-36-42-1

2 – 3 квітня 2024 р. в Черкаській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Тараса Шевченка відбулася Науково-практична конференція з міжнародною участю «Бібліотечна справа Черкащини: від першоджерел до сьогодення», присвячена 70-річчю утворення Черкаської області, 125-й річниці з часу заснування першої публічної бібліотеки у м.Черкаси та 70-річчю, відколи вона набула статусу обласного закладу, 70-річчю обласної бібліотеки для дітей. Одним із співорганізаторів конференції виступила і Черкаська обласна організація Національної спілки краєзнавців України.

photo 2024-04-06 21-36-42-2

Привітали колектив бібліотек-ювілярів і члени Національної спілки краєзнавців України, а саме голова Черкаської обласної організації НСКУ Валентин Лазуренко та його перший заступник, професор Василь Мельниченко, почесний краєзнавець України, заступник голови Черкаської обласної державної адміністрації Олександр Шамрай, директор Державного архіву Черкаської області Тетяна Клименко, професор Володимир Поліщук, доцент Григорій Голиш.

photo 2024-04-06 21-36-41-3

Пленарне засідання науково-практичної конференції розпочалося з доповіді “Бібліотечна справа на Черкащині: історія та сьогодення” очільника краєзнавців Черкащини, доктора історичних наук, професора, заслуженого працівника освіти України Валентина Лазуренка. Людмила Дядик, директор Черкаської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Тараса Шевченка, член НСКУ, зробила ґрунтовну доповідь на тему «Історичні аспекти та сучасні вектори діяльності Черкаської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Тараса Шевченка». Про 70-річний досвід роботи обласної бібліотеки для дітей йшлося у виступі директорки обласної бібліотеки для дітей Лідії Ушакової.В. о. директора обласної бібліотеки для юнацтва імені Василя Симоненка Федір Пилипенко визначив основні трансформаційні напрямки роботи з юнацтвом і молоддю під час сучасної війни. Про дослідження історії бібліотечної справи на Черкащині, розвиток друкованого слова, видатних діячів у галузі бібліотекознавства та бібліографії було заслухано ряд виступів: Клавдії Бугаєнко, заступниці з наукової роботи ОУНБ імені Тараса Шевченка, Григорія Голиша, кандидата історичних наук, директора наукової бібліотеки ім. Михайла Максимовича Черкаського національного університету ім. Богдана Хмельницького та Тетяни Кравченко, директорки бібліотеки Уманського національного університету садівництва.

photo 2024-04-06 21-36-41-4

Родзинкою заходу стала відеопрезентація про історію розвитку та реалії сьогодення одного з найкращих закладів культури Черкащини.

photo 2024-04-06 21-36-42-5

Для гостей у вестибюлі бібліотеки було розгорнуто виставку-експозицію «Черкаська ОУНБ імені Тараса Шевченка: 125 років визнання та перетворень задля громади», а відділи обслуговування представили свої найкращі, сучасні видання з фондів.

photo 2024-04-06 21-36-42-6 

Богдан КУЛИНИЧ,

член Національної спілки краєзнавців України

 

ТИЖДЕНЬ КРАЄЗНАВСТВА В БІБЛІОТЕЦІ ДЛЯ

ЮНАЦТВА ІМЕНІ ВАСИЛЯ СИМОНЕНКА

photo 2024-03-21 22-24-20-3

В Черкаській обласній бібліотеці для юнацтва імені Василя Симоненка з 19 по 21 березня 2024 р. тривав традиційний Тиждень краєзнавства.

20 березня в одному із заходів у рамках даного тижня, присвяченого 70-річчю Черкаської області та 35-річчю утворення обласної організації Національної спілки краєзнавців України взяв участь як лектор професор, заслужений працівник культури України, багаторічний очільник Черкаської обласної організації НСКУ, а нині – її перший заступник Василь Миколайович Мельниченко.

photo 2024-03-21 22-24-19-1

Краєзнавець розповів про історію краєзнавчого руху на Черкащині, значення краєзнавства для пізнання свого рідного краю як основи формування національно-історичної свідомості і патріотизму молодого покоління.

photo 2024-03-21 22-24-19-2

Василь Мельниченко ознайомив старшокласників гуманітарно-правового ліцею міста Черкаси, які були учасниками заходу в цей день, з основними етапами становлення Черкаської області як важливого економічного та історико-культурного регіону незалежної Української держави.

Богдан Кулинич,

член правління Черкаської обласної організації НСКУ

 

Краєзнавці взяли участь у презентації нової збірки

Василя Симоненка «Молитва»

photo 2024-03-21 22-05-09-2

19 березня 2024 року в Черкаському обласному краєзнавчому музеї відбулася презентація нової збірки творів Василя Симоненка «Молитва», участь у якій взяли доктор історичних наук, професор, голова Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Валентин Лазуренко і кандидат історичних наук, доцент, голова Золотоніської районної організації НСКУ Григорій Голиш.

photo 2024-03-21 22-05-09-1

photo 2024-03-21 22-05-09-3

Наразі знову гостро постало питання національної ідентичності. Дедалі більше людей цікавляться українськими класиками, їх активно перевидають, адже саме ці люди зіграли важливу роль у збереженні української ідентичності. Серед таких людей і Василь Симоненко, якому присвятили нинішню подію.

– Літературне краєзнавство сьогодні представлене на високому рівні. Молодь повинна усвідомлювати і трагізм, і героїзм, і високий ступінь патріотизму Василя Симоненка. Люди повинні читати його твори, знайомитися з глибиною національно-культурної ідентичності. Симоненко є одним із символів нашої боротьби. Нині, в період жорстокої боротьби з ворогом, треба знати його слово, розуміти значення і символізм, щоб у слові Симоненковім ми були, як у броні. А він сьогодні з нами, він на блокпосту - на блокпосту нашої пам'яті, – наголосив у своїй промові Валентин Лазуренко, подякувавши організаторам за захід.

photo 2024-03-21 22-05-09-4

Книга побачила світ наприкінці минулого року у видавництві Олександра Третякова за підтримки благодійного фонду «МХП – Громаді».

«Молитва» – особлива збірка, у якій викладені найкращі твори митця та не публіковані раніше рукописи, надані родиною поета. За словами очільниці музею, члена НСКУ Ірини Собко, в основу книги покладений останній рукопис Симоненка 1962-63 років, який на постійне зберігання до фондової колекції краєзнавчого музею передала мама Василя Андрійовича – Ганна Федорівна Щербань.

photo 2024-03-21 22-05-09-5

Під час презентації видавець збірки Олександр Третяков розповів про шлях, який пройшла «Молитва» – від зародження ідеї до її втілення, про символізми, притаманні Василю Симоненку та його творчості, зокрема й той, що презентація відбувалася у день народження Ліни Костенко – «чи не єдиної шістдесятниці, яка залишилася ще в бойовому творчому запалі, однієї з тих, хто особисто спілкувався з Василем Симоненком». Олександр Третяков звернув увагу авдиторії на самобутню обкладинку книги – на ній закарбований малюнок Алли Горської, що зберігається у родині Симоненка, та про існування якого не знали навіть рідні художниці. Особливістю збірки ще й є те, що рукописи подані у реальному масштабі.

Своєю чергою упорядник видання, автор вступного слова – доктор філологічних наук, літературознавець Василь Пахаренко зазначив, що найголовніша пам'ять про митця – це видання його книг, доки видаватимуться книги – письменник живий.

Цікаві факти із життя Василя Симоненка розповів учасникам заходу голова Золотоніської районної організації НСКУ Григорій Голиш.

За матеріалом пресслужби

Черкаського державного технологічного університету

 

«ТАРАС ШЕВЧЕНКО

ТА СВІТОВИЙ ГУМАНІТАРНИЙ ПРОСТІР»

photo 2024-03-16 10-37-32-1

«Тарас Шевченко та світовий гуманітарний простір». Під такою назвою у Черкаській спеціалізованій школі I-III cтупенів №28 імені Тараса Шевченка 13 березня 2024 р. пройшла всеукраїнська учнівська конференція (з міжнародною участю), до речі, 17-та вже за рахунком.

Конференція пройшла шлях від звичайної шкільної до регіональної, всеукраїнської, а цьогоріч вийшла на міжнародний рівень, оскільки до неї приєдналися учні і випускники, які наразі перебувають у Польщі, Чехії, Німеччині, Словаччині, США.

photo 2024-03-16 10-41-29-2

Мета конференції: залучити учасників освітнього процесу до збереження та популяризації творчості Т.Г. Шевченка як генія української нації, який об'єднав своєю творчістю не тільки Україну, а і світ.

photo 2024-03-16 10-41-29-3

До виступів записалося 22 школи з різних регіонів України. Це, насамперед, школи міста Черкаси (ПМГ, ГПЛ, №№. 8, 27, 28, 33, 34), Черкащини (Городище, Звенигородка, Шевченкове, Чорнявка, Сміла), а також таких міст України як – Слов'янськ, Дніпро, Кривий Ріг, Запоріжжя, Житомир, Київ, Одеса. Конференція проходила у двох форматах: онлайн та офлайн одночасно.

photo 2024-03-16 10-41-29-4

Як зазначила директор школи №28 міста Черкаси Тетяна Скорик, теми виступів учнів і тренінги викладачів та науковців були настільки цікавими, що чотири з половиною години промайнули на одному диханні. А головне – дали можливість переконатись, що Т.Г.Шевченка недаремно називають пророком,генієм, бо твори його не просто сучасні, а надсучасні, вони понад часом. У роботах прозвучали надзвичайно сучасні висовлювання про Т.Г.Шевченка:"Шевченко у кожнім снаряді, у кожній гільзі", "Гнів Шевченка – зброя Перемоги", "Ще на кремлівських стінах намалюєм тризуб і прапор Перемоги","Минає все, а він – на порі","Слово Шевченка – блокпост України"та ін. Патріотизм учасників зашкалював.

photo 2024-03-16 10-41-30-5

Долучився до конференції і голова Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, доктор історичних наук, професор Валентин Лазуренко, який від краєзнавчої спільноти привітав учасників конференції та розповів про вшанування пам’яті про Т.Г. Шевченка на Черкащині, зокрема, і у дослідженнях краєзнавців. Усі учасники конференції отримали сертифікати.

Богдан КУЛИНИЧ,

член Національної спілки краєзнавців України

 
«ПочатокПопередня12345678910НаступнаКінець»

Сторінка 2 з 48