Краєзнавчі новини

ТИЖДЕНЬ КРАЄЗНАВСТВА В БІБЛІОТЕЦІ ДЛЯ

ЮНАЦТВА ІМЕНІ ВАСИЛЯ СИМОНЕНКА

photo 2024-03-21 22-24-20-3

В Черкаській обласній бібліотеці для юнацтва імені Василя Симоненка з 19 по 21 березня 2024 р. тривав традиційний Тиждень краєзнавства.

20 березня в одному із заходів у рамках даного тижня, присвяченого 70-річчю Черкаської області та 35-річчю утворення обласної організації Національної спілки краєзнавців України взяв участь як лектор професор, заслужений працівник культури України, багаторічний очільник Черкаської обласної організації НСКУ, а нині – її перший заступник Василь Миколайович Мельниченко.

photo 2024-03-21 22-24-19-1

Краєзнавець розповів про історію краєзнавчого руху на Черкащині, значення краєзнавства для пізнання свого рідного краю як основи формування національно-історичної свідомості і патріотизму молодого покоління.

photo 2024-03-21 22-24-19-2

Василь Мельниченко ознайомив старшокласників гуманітарно-правового ліцею міста Черкаси, які були учасниками заходу в цей день, з основними етапами становлення Черкаської області як важливого економічного та історико-культурного регіону незалежної Української держави.

Богдан Кулинич,

член правління Черкаської обласної організації НСКУ

 

Краєзнавці взяли участь у презентації нової збірки

Василя Симоненка «Молитва»

photo 2024-03-21 22-05-09-2

19 березня 2024 року в Черкаському обласному краєзнавчому музеї відбулася презентація нової збірки творів Василя Симоненка «Молитва», участь у якій взяли доктор історичних наук, професор, голова Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Валентин Лазуренко і кандидат історичних наук, доцент, голова Золотоніської районної організації НСКУ Григорій Голиш.

photo 2024-03-21 22-05-09-1

photo 2024-03-21 22-05-09-3

Наразі знову гостро постало питання національної ідентичності. Дедалі більше людей цікавляться українськими класиками, їх активно перевидають, адже саме ці люди зіграли важливу роль у збереженні української ідентичності. Серед таких людей і Василь Симоненко, якому присвятили нинішню подію.

– Літературне краєзнавство сьогодні представлене на високому рівні. Молодь повинна усвідомлювати і трагізм, і героїзм, і високий ступінь патріотизму Василя Симоненка. Люди повинні читати його твори, знайомитися з глибиною національно-культурної ідентичності. Симоненко є одним із символів нашої боротьби. Нині, в період жорстокої боротьби з ворогом, треба знати його слово, розуміти значення і символізм, щоб у слові Симоненковім ми були, як у броні. А він сьогодні з нами, він на блокпосту - на блокпосту нашої пам'яті, – наголосив у своїй промові Валентин Лазуренко, подякувавши організаторам за захід.

photo 2024-03-21 22-05-09-4

Книга побачила світ наприкінці минулого року у видавництві Олександра Третякова за підтримки благодійного фонду «МХП – Громаді».

«Молитва» – особлива збірка, у якій викладені найкращі твори митця та не публіковані раніше рукописи, надані родиною поета. За словами очільниці музею, члена НСКУ Ірини Собко, в основу книги покладений останній рукопис Симоненка 1962-63 років, який на постійне зберігання до фондової колекції краєзнавчого музею передала мама Василя Андрійовича – Ганна Федорівна Щербань.

photo 2024-03-21 22-05-09-5

Під час презентації видавець збірки Олександр Третяков розповів про шлях, який пройшла «Молитва» – від зародження ідеї до її втілення, про символізми, притаманні Василю Симоненку та його творчості, зокрема й той, що презентація відбувалася у день народження Ліни Костенко – «чи не єдиної шістдесятниці, яка залишилася ще в бойовому творчому запалі, однієї з тих, хто особисто спілкувався з Василем Симоненком». Олександр Третяков звернув увагу авдиторії на самобутню обкладинку книги – на ній закарбований малюнок Алли Горської, що зберігається у родині Симоненка, та про існування якого не знали навіть рідні художниці. Особливістю збірки ще й є те, що рукописи подані у реальному масштабі.

Своєю чергою упорядник видання, автор вступного слова – доктор філологічних наук, літературознавець Василь Пахаренко зазначив, що найголовніша пам'ять про митця – це видання його книг, доки видаватимуться книги – письменник живий.

Цікаві факти із життя Василя Симоненка розповів учасникам заходу голова Золотоніської районної організації НСКУ Григорій Голиш.

За матеріалом пресслужби

Черкаського державного технологічного університету

 

«ТАРАС ШЕВЧЕНКО

ТА СВІТОВИЙ ГУМАНІТАРНИЙ ПРОСТІР»

photo 2024-03-16 10-37-32-1

«Тарас Шевченко та світовий гуманітарний простір». Під такою назвою у Черкаській спеціалізованій школі I-III cтупенів №28 імені Тараса Шевченка 13 березня 2024 р. пройшла всеукраїнська учнівська конференція (з міжнародною участю), до речі, 17-та вже за рахунком.

Конференція пройшла шлях від звичайної шкільної до регіональної, всеукраїнської, а цьогоріч вийшла на міжнародний рівень, оскільки до неї приєдналися учні і випускники, які наразі перебувають у Польщі, Чехії, Німеччині, Словаччині, США.

photo 2024-03-16 10-41-29-2

Мета конференції: залучити учасників освітнього процесу до збереження та популяризації творчості Т.Г. Шевченка як генія української нації, який об'єднав своєю творчістю не тільки Україну, а і світ.

photo 2024-03-16 10-41-29-3

До виступів записалося 22 школи з різних регіонів України. Це, насамперед, школи міста Черкаси (ПМГ, ГПЛ, №№. 8, 27, 28, 33, 34), Черкащини (Городище, Звенигородка, Шевченкове, Чорнявка, Сміла), а також таких міст України як – Слов'янськ, Дніпро, Кривий Ріг, Запоріжжя, Житомир, Київ, Одеса. Конференція проходила у двох форматах: онлайн та офлайн одночасно.

photo 2024-03-16 10-41-29-4

Як зазначила директор школи №28 міста Черкаси Тетяна Скорик, теми виступів учнів і тренінги викладачів та науковців були настільки цікавими, що чотири з половиною години промайнули на одному диханні. А головне – дали можливість переконатись, що Т.Г.Шевченка недаремно називають пророком,генієм, бо твори його не просто сучасні, а надсучасні, вони понад часом. У роботах прозвучали надзвичайно сучасні висовлювання про Т.Г.Шевченка:"Шевченко у кожнім снаряді, у кожній гільзі", "Гнів Шевченка – зброя Перемоги", "Ще на кремлівських стінах намалюєм тризуб і прапор Перемоги","Минає все, а він – на порі","Слово Шевченка – блокпост України"та ін. Патріотизм учасників зашкалював.

photo 2024-03-16 10-41-30-5

Долучився до конференції і голова Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, доктор історичних наук, професор Валентин Лазуренко, який від краєзнавчої спільноти привітав учасників конференції та розповів про вшанування пам’яті про Т.Г. Шевченка на Черкащині, зокрема, і у дослідженнях краєзнавців. Усі учасники конференції отримали сертифікати.

Богдан КУЛИНИЧ,

член Національної спілки краєзнавців України

 

КРАЄЗНАВЦІ ВІДВІДАЛИ БАТЬКІВЩИНУ ВЕЛИКОГО КОБЗАРЯ

photo 2024-03-10 17-54-29-5

9 березня 2024 р., в день народження Тараса Шевченка на його батьківщині, в селах Моринці та Шевченкове Звенигородського району Черкаської області, відбулися регіональні заходи з нагоди 210-ї річниці від дня народження видатного українця.

photo 2024-03-09 11-58-37-1

photo 2024-03-09 12-03-27-3-3

Участь в заходах взяла і делегація краєзнавців Черкащини на чолі з почесним краєзнавцем України, заступником голови Черкаської обласної державної адміністрації, кандидатом історичних наук Олександром Шамраєм і головою Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, професором Валентином Лазуренком.

photo 2024-03-09 14-47-05-2

photo 2024-03-10 17-54-29-4

 

«МИ – НАЩАДКИ ШЕВЧЕНКА»:

захід до 210-ої річницю від дня народження Тараса Шевченка

-2

7 березня 2024 р., напередодні 210-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка на базі Черкаського державного технологічного університету (ЧДТУ) за підтримки Черкаських обласних організацій Національної спілки краєзнавців України і Національної спілки письменників України та кафедри української мови та загального мовознавства ЧДТУ Шевченкове слово об'єднало численну авдиторію під час національно-патріотичної літературно-краєзнавчо-музичної композиції «Ми – нащадки Шевченка».

Те, що зробив Тарас Григорович Шевченко, є неоціненним. Це дійсно наш з вами скарб. Саме з творчості Тараса Григоровича ми дізнаємося історію й культуру українського народу, саме його творчість зобразила душу українського народу, його творчість є актуальною як ніколи. Тема нашого заходу «Ми – нащадки Шевченка» не просто гасло, це нагадування усім нам, що ми є спадкоємцями, що ми повинні нести і втілювати ті ідеї, які пропагував Тарас Григорович Шевченко, наголосила на початку заходу філолог-краєзнавець, очільниця кафедри української мови та загального мовознавства ЧДТУ, доцент Людмила Сидоренко.

photo 2024-03-08 09-17-36-5-5

Слово Великого Кобзаря надихало не одне покоління на боротьбу, в його поетичних рядках закодовані послання нащадкам, його думки не втрачають актуальності крізь століття.

Тарас Шевченко у своєму слові закодував нашу національну ідентичність, наш генетичний код. Слово Тараса Шевченка сьогодні є настановою не здаватися у боротьбі з російським агресором. Зі словом Шевченка сьогодні наші воїни клаптик за клаптиком відвойовують нашу рідну землю. Згадуючи Кобзаря напередодні його 210-ї річниці, ми згадуємо геній Шевченка і віримо, що з Шевченковим генієм ми переможемо, оскільки ми озброєні його словом, і той генетичний код, закладений в творчості Шевченка, буде на багато століть рушієм в усвідомленні нашої національної ідентичності і боротьбі за волю, звернувся до жителів Шевченкового краю доктор історичних наук, професор, проректор з гуманітарно-виховних питань ЧДТУ, голова Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Валентин Лазуренко.

photo 2023-12-21 22-00-21-1-1

Цього дня Шевченкове слово, покладене на музику, звучало у виконанні студентського гурту ЧДТУ «D&TProject» та вокального колективу ЧДТУ «Сенс». У музичному аранжуванні також пролунали тексти Василя Симоненка, пісні сучасників та авторські композиції.

photo 2024-03-08 09-17-36-4-4

photo 2024-03-08 09-17-36-6-6

Авторськими поетичними рядками поділилися гості мистецької події члени Національної спілки письменників України, поети Катерина Вербівська та Валерій Власюк.

Побутує думка, що весна починається з Шевченка, а я думаю, що з Шевченка починається не тільки весна, а з Шевченка починається і наша з вами перемога; і починається та Україна, яку стільки століть топтали наші північні сусіди, витоптували, виморювали голодомором, війнами знищували нас у таборах. Але як писав Микола Вінграновський: «Ми наросли з худеньких матерів» я думаю, що сьогодні ми підкуті і духом, і словом Тараса Шевченка. Своє слово він поставив біля нас на сторожі, сьогодні разом з нами він боронить нашу свободу і нашу землю. А нинішні письменники беруть його слово, як епіграф, як надих до своїх творів, промовила до нащадків Шевченка українська поетеса Катерина Вербівська.

Своєю чергою поет Валерій Власюк зауважив, що пророче слово Шевченка завжди стояло у перших шеренгах у боротьбі нашого народу за волю і незалежність і сто років тому, і десять, і нині наші захисники з томиком Шевченка йдуть у бій.

photo 2024-03-08 09-17-36-3-3

У заході взяли участь члени Національної спілки краєзнавців України Ірина Стадник, Марина Северинчук, Микола Слинько, Юрій Лазуренко, Оксана Яшан.

За матеріалами пресслужби ЧДТУ

 
«ПочатокПопередня12345678910НаступнаКінець»

Сторінка 1 з 46