Краєзнавчі новини

Круглий стіл «ЧЕРКАЩИНА В КОНТЕКСТІ УКРАЇНСЬКОГО ДЕРЖАВОТВОРЕННЯ» до 70-річчя утворення Черкаської області

photo 2023-11-18 19-02-02-1

До 70-річчя утворення Черкаської області Черкаський державний технологічний університет спільно з Черкаською обласною організацією Національної спілки краєзнавців України за участі представників органів державної влади, науковців, музейників, бібліотекарів, художників, вчителів міста, журналістів, ветеранів-державників провів круглий стіл на тему «ЧЕРКАЩИНА В КОНТЕКСТІ УКРАЇНСЬКОГО ДЕРЖАВОТВОРЕННЯ».

Почесним гостем заходу був видатний український державний і політичний діяч, один з творців Декларації про державний суверенітет України (1990 р.), Акту проголошення незалежності України (1991 р.), Конституції України (1996 р.) Іван Олександрович ЗАЄЦЬ.

photo 2023-11-18 19-02-12-7

Перед початком події запрошені гості Черкаського державного технологічного університету вшанували пам'ять «батька української Конституції», поклавши квіти до пам’ятного знака Михайлу Сироті на Площі Знань ЧДТУ.

photo 2023-11-18 19-02-06-3

Цього дня до дискусії за круглим столом долучилися: заступник голови Черкаської обласної державної адміністрації, кандидат історичних наук, доцент, член Національної спілки краєзнавців України Олександр Шамрай; начальник Управління освіти і науки Черкаської обласної державної адміністрації, кандидат історичних наук, член Національної спілки краєзнавців України Валерій Данилевський; видатний український державний і політичний діяч, один із  творців Декларації про державний суверенітет України (1990 р.), Акту проголошення незалежності України (1991 р.), Конституції України (1996 р.) Іван Заєць; перший заступник голови Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України,професор, заслужений працівник культури України, член Національної спілки краєзнавців України Василь Мельниченко; директорка Державного архіву Черкаської області,кандидат історичних наук, доцент, член Національної спілки краєзнавців України Тетяна Клименко; депутатка Черкаської міської ради,активна учасниця відновлення Незалежності України Любов Майборода; кандидат історичних наук, доцент кафедри економіки та управління ЧДТУ, член Національної спілки краєзнавців України Ігор Волошин; заслужений художник України, член Національної спілки краєзнавців України Олександра Теліженко; представник Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення в Черкаській області, член Національної спілки журналістів України Надія Горбаченко; доктор філософії, доцент кафедри фізичного виховання та здоров’я людини Черкаського державного технологічного університету,паралімпійський чемпіон 2016 р., член Національної спілки краєзнавців України,майстер спорту України міжнародного класу з футболу Богдан Кулинич; директорка Черкаської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Тараса Шевченка, член Національної спілки краєзнавців України Людмила Дядик; завідувач кафедри філософських і політичних наук, професор Анжела Бойко; в.о. директора Черкаського обласного краєзнавчого музею, член Національної спілки краєзнавців України Ірина Собко; директор наукової бібліотеки імені Михайла Максимовича Черкаського національного університету імені Б.Хмельницького, член Національної спілки краєзнавців України Григорій Голиш; начальник відділу студентського розвитку та культурних програм ЧДТУ, член Національної спілки краєзнавців України Марина Северинчук; директор інформаційної агенції «Нова Доба» Тетяна Очеретяна; секретар Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, доцент Оксана Яшан; науковці та студенти Черкаського державного технологічного університету; вчителі шкіл міста.

photo 2023-11-18 19-02-03-2

Модератором круглого столу виступив проректор з гуманітарно-виховних питань ЧДТУ, голова Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, доктор історичних наук, професор, заслужений працівник освіти України Валентин Лазуренко.

photo 2023-11-18 19-02-09-4

Професор Валентин Лазуренко, який модерував захід, нагадав, що 7 січня 2024 року виповнюється 70 років із дня утворення Черкаської області, і за цей час Черкащина утвердилася як важливий історико-культурний і економічний регіон України і стала «малою» батьківщиною вже не одного покоління черкащан».

– Відзначення 70-річчя утворення Черкаської області розширить знання громадян, передусім молодого покоління, про свій край, його історію і людей, які зробили вагомий внесок у розбудову української державності. Такі знання сприятимуть формуванню у черкащан патріотизму і гордості за Черкащину і свою державу, відчуття причетності до долі України, готовності відстоювати її суверенітет і територіальну цілісність, – акцентував Валентин Лазуренко.

З вітальним словом до учасників круглого столу звернувся ректор ЧДТУ,доктор політичних наук, професор Олег Григор.

Ми пишаємося тим, що «батьки» державної незалежності дотичні до нашого університету: Михайло Сирота, який у свій час брав участь у підготовці Конституції та відстоював її у парламенті; нашу Конституцію. Дуже приємно, що Іван Олександрович Заєць, який відгукнувся приїхати до нас знову. Ми повинні цінувати тих людей, які стояли у джерел нашої державності і сьогодні ми пригадаємо історичні моменти нашого державотворення, – зазначив ректор ЧДТУ Олег Григор.

photo 2023-11-18 19-02-12-6

Своєю чергою заступник голови Черкаської обласної державної адміністрації, член Національної спілки краєзнавців України Олександр Шамрай зауважив, що круглий стіл у Черкаському державному технологічному університеті розпочинає низку заходів, які відбудуться в межах 70-річчя області, наймолодшої області на терені України, щоб ще раз поговорити про місце  Черкащини у контексті українського державотворення.

– Сьогодні наша держава переживає черговий виток в історії державотворення, в умовах війни ні на мить не зупиняючись, рухаючись вперед. Кожен нинішній захід чи майбутній захід підтверджує наш єдиний порив разом йти до нашої спільної перемоги. Ми горді тим, що Черкащина має таку плеяду наших державотворців, як Михайло Сирота, Вячеслав Чорновіл, Станіслав Губар, Іван Заєць, не говорячи вже про Богдана Хмельницького і Тараса Шевченка. Я бажаю, щоб ми були єдині в пориві до нашої спільної Перемоги, – наголосив у вітальному слові заступник голови Черкаської обласної державної адміністрації Олександр Шамрай.

photo 2023-11-18 19-02-14-10

У своїй промові видатний український державний і політичний діяч, один із творців Декларації про державний суверенітет України та Акту проголошення незалежності України Іван Заєць підкреслив, що Черкащина – особлива земля для української нації, особлива в історичному плані, особлива і з позиції сьогоднішнього дня.

– Цей захід важливий, щоб цінити те, що було зроблено раніше, подумати про те, що ми можемо зробити сьогодні і куди ми спрямуємо свої погляди у майбутньому, тому що патріотизм починається із тієї стежини, на яку людина вперше ступила босими ногами, – зазначив  Іван Заєць.

Упродовж теми перший заступник голови Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, професор, заслужений працівник культури України, член Національної спілки краєзнавців України Василь Мельниченко навів загальні штрихи соціально-економічного та культурного розвитку регіону; начальник Управління освіти і науки Черкаської обласної державної адміністрації, член Національної спілки краєзнавців України Валерій Данилевський нагадав події кінця 80-х –початку 90-х років XX ст., коли Черкащина була у вирі національного відродження України; активна учасниця відновлення Незалежності України Любов Майборода поділилася своїми спогадами учасниці національно-патріотичного руху про відновлення незалежності України, зокрема на Черкащині, а доцент кафедри фізичного виховання та здоров’я людини ЧДТУ, член Національної спілки краєзнавців України Богдан Кулинич приділив увагу спортивним досягненням черкащан.

photo 2023-11-18 19-02-13-8

photo 2023-11-18 19-03-00-11

photo 2023-11-18 19-03-01-12

Учасники круглого столу натхненно обговорювали питання осмислення державотворчого потенціалу, ролі і значення Черкащини у становленні й утвердженні Незалежності України, розглядаючи виклики і реалії років незалежності на соціально-економічних, політичних, культурних, освітніх, спортивних аспектах розвитку регіону та акцентували увагу на внеску особистостей у розбудову черкаського краю.

photo 2023-11-18 19-02-11-5

Принагідно, за дорученням голови Національної спілки краєзнавців України Олександра Реєнта голова Черкаської обласної організації НСКУ Валентин Лазуренко разом із заступником голови Черкаської ОДА Олександром Шамраєм, ректором ЧДТУ Олегом Григором та державником Іваном Зайцем вручили квитки члена Національної спілки краєзнавців України Валерію Данилевському, Івану Десятнікову, Миколі Слиньку та Олександрі Теліженко.

photo 2023-11-18 19-02-14-9

За матеріалами пресслужби

Черкаського державного

технологічного університету

 

В Черкаському національному університеті відбувся круглий стіл присвячений Голодомору-геноциду 1932-1933 років в Україні

photo 2023-11-11 16-18-24-1

9 листопала 2023 р. в Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького відбувся всеукраїнський круглий стіл з міжнародною участю «ГОЛОДОМОР-ГЕНОЦИД 1932-1933 РР. В УКРАЇНІ: ПАМ'ЯТАЄМО, ВШАНОВУЄМО» до 90-роковин трагедії.

Участь у заході взяли та виступили члени Черкаської обласної організації НСКУ: заступник голови Черкаської ОВА з гуманітарних питань, кандидат історичних наук, доцент Олександр Шамрай, доктор історичних наук, професор ЧНУ Сергій Корновенко, доктор історичних наук, професор ЧНУ Анатолій Морозов, доктор історичних наук, професор ЧДТУ Валентин Лазуренко.

photo 2023-11-11 16-18-24-2

Голова Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, професор, заслужений працівник освіти України Валентин Лазуренко виступив із 20-ти хвилинною доповіддю на тему «Голодомор-геноцид 1932-1933 рр. в Україні у дослідженнях краєзнавців Черкащини: новітня історіографія» в якій він приділив увагу маловідомим сторінкам всеукраїнської трагедії, яка поставила націю на межу зникнення.

photo 2023-11-11 16-18-24-3

Краєзнавець у своїй доповіді, зокрема, зазначив: Голодомор 1932–1933 років – це страшна трагедія Українського народу. Історики називають різні цифри померлих від голоду селян – від 3 до 7млн, а деякі обґрунтовують цифру у 10,5млн осіб. Смерть близької людини – трагедія, а мільйонів – статистика. Мільйони померлих від голоду українських селян – не статистика, а наслідок злочинної політики радянської держави.

Аналізуючи краєзнавчий доробок дослідниківЧеркащини, які у своїх роботах звертались до висвітлення теми Голодомору 1932–1933рр. приходимо до наступних висновків.

Пишучи історії населених пунктів Черкаської області, практично всі краєзнавці, без винятку, не оминули тему Голодомору 1932-1933 рр..

Практично всі, за поодиноким винятком, події, які відбувались в Україні у 1932–1933рр. кваліфікують як Голодомор і геноцид.

До сьогодні залишаються великі розбіжності у встановленні кількості загиблих від Голодомору по кожному населеному пункті Черкаської області, та регіону, в цілому.

Нами встановлено, що ще чекають свого дослідника багато сіл Черкаської області для написання їх комплексної історії, та, зокрема, історії Голодомору 1932–1933рр. в цих населених пунктах.

 Потребує, на наш погляд, і уточнення методології дослідження трагедії Голодомору 1932–1933р.

На наш погляд, Голодомор – це ще й як результат Української селянської революції, концепція (гіпотеза) якої досить активно розробляється науковцями як міста Черкаси, так і інших міст”.

photo 2023-11-11 16-18-24-4

Організатори події: Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького; Науково-дослідний інститут селянства та вивчення аграрної історії; Інститут історії України НАН України.

Зарубіжний партнер: Університет Матея Бела (Словаччина).

Українські партнери: ДВНЗ «Криворізький державний педагогічний університет»; Хмельницький кооперативний торговельно-економічний інститут; Черкаський державний технологічний університет; Черкаський інститут пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля Національного університету цивільного захисту України; Український науково-дослідний та освітній центр вивчення Голодомору (HREC in Ukraine); Державна наукова установа «Енциклопедичне видавництво»; Національний музей Голодомору-геноциду; Наукове товариство істориків-аграрників; Осередок НТШ у Черкасах; Черкаська обласна організація Національної спілки краєзнавців України.

photo 2023-11-11 16-18-24-5

https://www.youtube.com/watch?v=X4Vd-Iq6XJA

Оксана ЯШАН,

член Національної спілки краєзнавців України, доцент ЧДТУ

 

Краєзнавці посадили на батьківщині Богдана Хмельницького ТЮЛЬПАНОВІ КЛУМБИ ПЕРЕМОГИ!

photo 2023-11-10 20-16-27-1

10.11.2023 р. члени Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України та викладачі і співробітники Черкаського державного технологічного університету: доктор історичних наук, професор, голова обласної спілки краєзнавців Валентин Лазуренко кандидат історичних наук, доцент Оксана Яшан, кандидат економічних наук, доцент Микола Слинько, начальник редакційно-видавничого відділу Олена Литвин, магістрант кафедри історії та права Володимир Зозуля, заклали на батьківщині державотворця України, гетьмана Богдана Хмельницького в СуботовіÂ території Замчища Хмельницьких тюльпанові Клумби Перемоги! В цей день було висаджено 220 тюльпанів, які придбали краєзнавці. КРАЄЗНАВЦІ ЧЕРКАЩИНИ ЄДИНІ: УКРАЇНА ПЕРЕМОЖЕ!

photo 2023-11-10 20-16-33-2

photo 2023-11-10 20-16-35-3

photo 2023-11-10 20-16-33-4

Богдан КУЛИНИЧ,

член Національної спілки краєзнавців України,

доцент ЧДТУ

 

Краєзнавці взяли участь у презентації проєкту "БОГДАН ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ. (НЕ)РОЗКАЗАНА ІСТОРІЯ"

photo 2023-11-10 20-16-23-1

Єдиний в Україні Музей Богдана Хмельницького, що в Чигирині, став ще на один щабель вищим у своєму динамічному розвитку. Саме завдяки командній реалізації проєкту "БОГДАН ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ. (НЕ)РОЗКАЗАНА ІСТОРІЯ", за підтримки Українського культурного фонду, в закладі з’явились нові музейні технології, серед яких – сенсорний комплекс «Подвійний погляд», настінний сенсорний кіоск та мультимедійна книга.

photo 2023-11-11 15-13-57-2

Презентація проєкту відбулась у Чигирині 10 листопада 2023 р. на яку завітали і члени Національної спілки краєзнавців України Валентин Лазуренко, Оксана Яшан, Микола Слинько.

photo 2023-11-11 15-13-56-3

Своїми враженнями про результати проєкту на заході поділилися гості: заступник начальника Управління культури та охорони культурної спадщини Черкаської ОДА Людмила Товстопят, амбасадор проєкту, доктор історичних наук, професор, голова Черкаської обласної організації НСКУ, проректор ЧДТУ Валентин Лазуренко, старший науковий співробітник Інституту археології НАН України Дмитро Куштан, директор Національного парку Холодний ЯрБогдан Легоняк.

photo 2023-11-11 15-13-57-4

Як амбасадор даного проєкту Валентин Лазуренко від імені Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України привітав авторський колектив проєкту із його результативним завершенням та за ту велику патріотично-пошуково-креативну роботу яку він здійснив, реалізуючи його мету.

Такий проєкт надзвичайно потрібний особливо сьогодні, коли українці, в умовах російсько-української війни, почали глибоко цікавитися нашою історією без фальші і маніпуляцій в цілому, та, зокрема, біографіями потужних постатей нашого державотворення, серед яких – один із батьків нашої державності – Богдан Хмельницький.

photo 2023-11-11 15-13-58-5

Новими музейними технологіями зможуть скористатися як окремі відвідувачі музею, так і організовані туристичні групи у супроводі екскурсовода.

https://www.facebook.com/watch/?v=872571371064263&extid=CL-UNK-UNK-UNK-AN_GK0T-GK1C&ref=sharing

Микола СЛИНЬКО,

член Національної спілки краєзнавців України,

доцент ЧДТУ

 

100 ВИДАТНИХ ОСОБИСТОСТЕЙ ЧЕРКАЩИНИ

photo 2023-11-05 16-03-08-1

Гордість кожного регіону – це його люди, які своєю діяльністю, хистом, стараннями та, безумовно, волею долі стали знаковими постатями не лише рідної України, але і світу. Вони є уособленням того краю, який їх зростив, виплекав і дав путівку в життя. Для них усіх мала батьківщина – це святе місце. І тут ми говоримо про благословенний край – рідну і мальовничу Черкащину.

Нещодавно в одеському видавництві Олді+побачила світ книга 100 видатних особистостей Черкащини1 (це лише перший том перших 100-та видатних особистостей Черкащини) яка є надзвичайно оригінальною в своєму роді. В ній акцентується увага, головним чином, не на відомих, класичних уродженцях Черкащини, про яких написано чимало досліджень, як то Богдан Хмельницький, Тарас Шевченко, Іван Нечуй-Левицький, Михайло Старицький, Кирило Стеценко, Василь Симоненко. Автори навертають читача до постатей із минулого, які волею долі були забуті та недооцінені нашою історією(до речі, біографічні дані про кожного з них спресовані у декілька рядків, але за кожним – людське життя, яскраве і талановите, в деяких безжалісно обірване в розквіті сил; ці люди для нас назавжди залишаються молодими, чистими душею, сильними духом, красивими у вчинках).Адже пам’ять – частина духовного життя народу, його скарбниця, бо той, хто пам’ятає, – сильніший, бо він озброєний досвідом минулого.

Також представлені сучасні видатні особистості – уродженці Черкащини. Серед відомих сучасників ми б виділили із світовим уже ім’ям футболістів Артема Довбика та Віталія Миколенка, баскетболіста Святослава Михайлюка, співака Олега Винника, музиканта Андрія Хливнюка, музичну селекторку і діджейку Дар’ю Коломієць, дизайнерку Айну Гассе, телеведучих Ірену Карпу та Оксану Соколову, актора театру і кіно Тараса Цимбалюка, письменника Артема Чеха.

photo 2023-11-05 16-03-08-2

На сторінках книги “100 видатних особистостей Черкащини”, підготовленої кафедрою туризму та готельно-ресторанної справи Черкаського державного технологічного університету (завідувач кафедри – професор, заслужений працівник туризму України Лариса Чепурда) – видатні черкащани – балетмейстери, етнографи, актори, кінорежисери, педагоги, історики, громадські діячі, археологи, генерал хорунжі Армії УНР, філологи, індологи, хіміки, біологи, біохіміки, поети, перекладачі, художники, артисти, хірурги, архієпископи, сходознавці, синологи, скульптори, журналісти, літератори, лікарі, композитори, співаки, графиня, фотографи, хорові диригенти, заслужені діячі, педагог-новатор, телеведучі, авіаконструктори-винахідники, філософи, математики, діджеї, антропологи, кардіологи, мовознавці, зоологи, конструктори бойової техніки, казкар-лірник, політв’язні, архівознавці, футболісти, баскетболісти, драматурги, оперні співаки, художники, спортсмени, скрипалі, літературознавці, активні діячі українського емігрантського руху, телепродюсери, краєзнавці, громадські і політичні діячі, музиканти, вокалісти, піаністи, діячі руху опору проти зросійщення та національної дискримінації, геологи, правники, політики.

Теоретичне узагальнення персоналістичного виміру історії Черкащини, висвітлення внеску окремих особистостей у її розвиток, формування професійних компетенцій фахівців у сферах, пов’язаних із вивченням і дослідженням ролі особистості в історично-культурному процесі, відіграє нині важливу роль. Окремо слід відзначити, що наведені біографічні матеріали свідчать про величезний людський потенціал краю і посилюють туристичну привабливість нашого черкаського регіону.

Переконаний, що вихід у світ цієї книги є вагомим внеском у розвиток історичного краєзнавства нашої держави крізь призму персоналістичного виміру.

1.100 видатних особистостей Черкащини: збірник у 2 т. Т.1/Л.М.Чепурда, Г.М. Чепурда, С.С. Беляєва та ін. Одеса: Олді+, 2023.164 с.

Валентин ЛАЗУРЕНКО,

голова Черкаської обласної організації НСКУ,

доктор історичних наук, професор

 
«ПочатокПопередня12345678910НаступнаКінець»

Сторінка 1 з 42