300 років Григорію Сковороді

photo 1

"Пізнай свій край, себе, свій рід, свій народ, свою землю – і ти побачиш свій шлях у життя…". Ці мудрі слова належать Григорію Сковороді, якого називають українським “Сократом” та якому 3 грудня виповнилося 300 років від дня народження.

photo 2

25 років мандрував Григорій Сковорода дорогами України. За способом життя – чернець без ряси, мандрівник, самітник. За способом мислення –філософ, богослов, містик, єретик. За способом діяння – учитель, письменник, проповідник, «мандрівний університет». Великий оригінальний чоловік. Його вітали архимандрити і єпископи, сільські священики і звичайні люди. Усе це про Григорія Савича.

photo 3

Більше того, через 300 років він лишається нашим сучасником, настанови якого, зокрема про прагнення до свободи, є особливо актуальними нині. Певний період свого життя Григорій Сковорода жив у селі Коврай на Черкащині. Цей час – особливо важливий, адже Григорій Савич починає писати свої “божественні пісні”. Тут він відтворив 8 із 30 віршів-пісень, тут йому наснився і той дивний сон про людське “різнопуття”, який змінив усе його життя.

photo 4

2 грудня 2022 р. у Черкаському обласному художньому музеї відбувся Обласний літературно-мистецький вечір «І словом, і розумом, і життям своїм Мудрець…», присвячений 300-річчю видатного українця, філософа і мислителя Григорія Сковороди, де у колі науковців, краєзнавців, студентів, представників обласної влади згадували Григорія Савича Сковороду. У заході взяли участь представники краєзнавчої спільноти Черкащини, на чолі з головою Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, професором Валентином Лазуренком.

photo 5

На заході, зокрема, виступили краєзнавці Черкащини: заступник голови Черкаської обласної державної адміністрації, почесний краєзнавець України Олександр Шамрай, перший заступник голови Обласної організації Національної спілки краєзнавців України, заслужений працівник культури України, професор Василь Мельниченко, почесний краєзнавець України, доцент Григорій Голиш.

photo 6

Під час мистецького вечора гості музею мали змогу побачити книжкову виставку «Мандрівний учитель життя», надану Черкаською обласною універсальною науковою бібліотекою імені Тараса Шевченка, виставку кращих каліграфічних робіт (вислови Г. Сковороди), виконану студентами Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького та Черкаського державного технологічного університету та почути пісні у виконанні ансамблю «Росава».

photo 7

photo 8

За матеріалами пресслужби Черкаської ОДА