Городинець І.С. Память не згасне. Село Безпальче на Черкащині в період Другої світової війни 1939 – 1945 років. – Черкаси: Вертикаль, видавець Кандич С.Г., 2014. – 480 с.

21 05 2014 04

Майже півстолітня кропітка дослідницька праця Івана Сергійовича Городинця – самовідданого дослідника історії свого рідного села Безпальче на Драбівщині, в архівах, музеях та бібліотеках завершилася виданням книги з промовистою назвою «Память не згасне». В ній на прикладі одного із сіл нашого краю – Безпальчого, показана неймовірно складна історія усього українського селянства періоду війни. В центрі уваги книги – прості, звичайні люди, які витримали найтяжчі випробування воєнного лихоліття і, на жаль, в більшості випадків залишились «поза кадром» офіційної ідеології.  

У книзі вміщені ретельно підібрані автором  документи, у яких відбита доля і життєвий шлях жителів села Безпальче – фотографії, довідки, нагородні документи, фрагменти листів та інші безцінні реліквії, в яких зафіксовані сторінки біографії односельчан воєнного часу. Безцінними є зібрані І. С. Городинцем свідчення людей, які жили у ті буремні роки – воїнів Червоної Армії, партизанів і підпільників, «остарбайтерів» і в’язнів нацистських концтаборів, тих, хто перебував на тимчасово окупованій території. Саме така, не підігнана під ідеологічні штампи, інформація із уст очевидців і учасників подій допомагає нам відтворювати правдиву і багатовимірну картину такого драматичного і масштабного дійства як війна.

Автор – Іван Сергійович Городинець, заслуговує найщиріших слів вдячності за його багаторічну подвижницьку пошукову і просвітницько-виховну роботу. Низький уклін і шана людям, чия доля, хоч частково знайшла відображення в книзі.

Нема сумніву, що книга з вдячністю буде сприйнята громадськістю, збагатить читачів знанням про минуле рідного краю та його людей, виховуватиме у них повагу до своєї історії. Особливе значення книга має для молодого покоління, адже в ній увічнено пам’ять їхніх дідів і прадідів, пам’ять покоління тих, хто захищав рідну землю від загарбників.

Безумовно, що такі книги як «Пам’ять не згасне» зміцнюють зв’язок поколінь і наступність історичної пам’яті нашого народу, сприяють вихованню у молоді почуття глибокої поваги до подвигу солдатів Великої Вітчизняної, до героїв минулої війни. Адже невблаганно спливає час, і їх залишається все менше серед нас.